piątek, 15 maja 2020

Filiżanka "London shape"



Taka sobie nieznajoma Angielka z mlecznikiem i dekoracją w stylu orientalnym. Znalazłam taką opisaną, z inną scenką centralną.
Antyczna gregroriańska porcelanowa filiżanka do herbaty i spodek, zdobienie chinoiserie.
Twórca: Nieznany, ale najprawdopodobniej Hilditch.
Datowanie: 1820–1840 (uwaga, jeśli Hilditch to tylko do 1830).

Uroczy duet filiżanka i spodek pokazany powyżej (nieoznakowany) jest wyraźnym przykładem angielskiego „wypełnionego” (kolorem) transferu na cienkiej półprzezroczystej białej porcelanie, która pojawiła się na krótki okres w latach dwudziestych XIX wieku za panowania Jerzego IV. Pokazuje typowy styl filiżanki w kształcie „London Shape”, z dekoracją Chinoiserie przedstawiającą orientalnego mężczyznę niosącego dwa ptaki balansujące na długim drążku (w przypadku mojej filiżanki są to dwie osoby, ceremonia herbaty). Te elementy chinoiserie wyróżniają się na tle wielu innych wyrobów garncarskich dzięki ich jasno emaliowanej kolorystyce, która została ręcznie pomalowana jako „glazura”. Wiele firm mogło wyprodukować ten duet, a mianowicie Hilditch, Ridgway, Rathbone, Copeland i Garrett, Samuel Alcock. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest prawdopodobnie Hilditch lub jedno z mniej znanych nazwisk. Kształt lekko karbowanej miseczki i spodka oraz rączki (znany jako uchwyt Loop z wewnętrzną ostrogą i podparciem kciuka), brak środkowego „zagłębienia” w spodku, w którym spoczywa filiżanka, wszystko wskazuje na wczesne lata 1820–1840.
😀
I o takiej nieznajomej można jednak kilka słów.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Half-dolls

  Post opublikowany na Facebooku 15 lipca 2020 r. Mają różne nazwy - lalki poduszkowe, lalki z herbatą (na imbryk) i lalki kredensowe… i są ...