Batwing handle
Co wsp贸lnego ma Batman z porcelan膮? 馃
Pewnie pos膮dzicie mnie po pierwszym zdaniu o to, 偶e postrada艂am rozum. Ale nie! 馃榿 Ot贸偶 spotka艂am si臋 ostatnio z zabawnym okre艣leniem uszka w fili偶ankach angielskich "batwing handle" (uchwyt - skrzyd艂o nietoperza). Przypomnia艂am sobie, 偶e mia艂am napisa膰 troszk臋 o rodzajach uchwyt贸w, bo to tak偶e wa偶ny element rozpoznania fili偶anek, poza sygnowaniem, form膮 i dekoracj膮. Podczas wyszukiwania ewentualnego wytw贸rcy - szczeg贸lnie odnosi si臋 to do fili偶anek starych, sygnowanych s艂abo, wcale lub tylko numerycznie, pos艂uguj臋 si臋 s艂owami kluczowymi. Wtedy wyszukiwarce "zadaj臋 pytania": tea cup czy coffee cup, wing handle (uchwyt skrzyd艂a), twisted handle (skr臋cone zwoje uszka) itd. Takie zadanie "pytania" pozwala wyszukiwa膰 sprawnie obrazy fili偶anek, kt贸re zadane okre艣lenia spe艂niaj膮.
Oczywi艣cie form uszek jest bardzo du偶o, s膮 nazwy fachowe, s膮 nazwy producent贸w, zwyczajowe itd. Sporo tego jest, dlatego na za艂膮czonych grafikach i zdj臋ciach mo偶na obejrze膰 przynajmniej cz臋艣膰 i potem przypomnicie sobie, 偶e te czy inne formy wyst臋puj膮 w Waszej porcelanie.
Kolejna fotografia pokazuje zestawienie fili偶anek na trzech p贸艂kach. Otwiera je fili偶anka bez uszka, czyli ta pierwotna czarka z ko艅ca XVIII wieku, kt贸ra jest reminiscencj膮 porcelany, kt贸ra przybywa艂a z Chin, wtedy gdy porcelany nie produkowano w Europie i gdy umiej臋tno艣膰 trwa艂ego mocowania uchwyt贸w by艂a jeszcze przez nisk膮 twardo艣膰 tworzywa niedost臋pna. Obok znajduje si臋 kubek w kszta艂cie londy艅skim z charakterystycznym siedmiok膮tnym uchwytem z podparciem kciuka, a na dole znajduje si臋 tak zwane „kopni臋cie” (to ten batmanowy 馃). Puchary w kszta艂cie londy艅skim lub greckim zosta艂y wprowadzone oko艂o 1810 roku. Maj膮 charakterystyczn膮 prostopad艂o艣cienn膮 misk臋, kt贸ra spoczywa na stosunkowo wysokiej stopie, kt贸ra zakrzywia si臋 g艂臋boko do wewn膮trz naczynia, aby podeprze膰 szersz膮 miseczk臋 (czarki). Nieco p贸藕niej pe艂na wdzi臋ku podw贸jna krzywa (czasem znana jako Canova) zacz臋艂a by膰 opisywana w podr臋cznikach garncarstwa.
Kubek zwyk艂y lub "chi艅ski" (na 艣rodku g贸rnej p贸艂ki) ma uchwyt pier艣cieniowy z ma艂膮 ostrog膮, a "wiaderko" obok, z zachwycaj膮c膮 dekoracj膮 bluebird, ma niezwykle prosty uchwyt p臋telkowy. Ostatni w rz臋dzie jest kubek Bute o kszta艂cie r膮czki znanym jako „p臋tla z dwoma zagi臋ciami”, cz臋sto u偶ywany np. przez Ridgwaya. Pod koniec lat 60. XIX wieku zosta艂 wprowadzony przez Wedgwooda jeden z pierwszych nowych kszta艂t贸w kubk贸w, nazywany Bute. W tym czasie Wedgwood lobbowa艂 w Parlamencie w celu przed艂u偶enia g艂贸wnej drogi do Burslem, gdzie znajdowa艂a si臋 jego wytw贸rnia. Lord Bute by艂 wtedy premierem, a niekt贸rzy sugeruj膮, 偶e Wedgwood specjalnie wybra艂 dla niego 艂agodn膮 form臋 pochlebstwa i perswazji nazywaj膮c jego nazwiskiem nowy kszta艂t. Jest to hojnie zaokr膮glony kubek, z p艂ask膮 podstaw膮 i bez wyra藕nego k贸艂ka stopki - wz贸r ten sta艂 si臋 jednym z najpopularniejszych kszta艂t贸w w XIX wieku.
W drugim rz臋dzie londy艅ski kubek z r贸偶ami i pi臋knym z艂oceniem ma charakterystyczn膮 wersj臋 siedmiokszta艂tnego uchwytu Coalport, a wiaderko obok niego ma typowy francuski uchwyt zwykle spotykany na takim kszta艂cie kubka. Zakrzywiona wersja siedmiokszta艂tu jest widoczna na kubku Pembroke, a obok niego odmiana Pembroke ma formowany uchwyt z zawijasem i z podp贸rk膮 na kciuk, wewn臋trzn膮 ostrog膮 i zakrzywionym mocowaniem. Kubek Porringer (czasami znany r贸wnie偶 jako paryski) ma prost膮 p臋tl臋 i uchwyt ostrogi.
Wszystkie miseczki w dolnym rz臋dzie przedstawiaj膮 uchwyty b臋d膮ce ozdobn膮 wariacj膮 na przebiegu p臋tli lub siedmiok膮tnego uchwytu, pokazuj膮c, 偶e wystarczy kilka drobnych zmian wprowadzonych do podstawowego projektu. Wyj膮tkiem jest ostatni kubek, odmiana w kszta艂cie Hamiltona, kt贸ra ma uchwyt D z uformowanym mocowaniem do listk贸w u podstawy.
Pozosta艂e grafiki i zdj臋cia pokazuj膮 nazewnictwo form fili偶anek wytw贸rni Spode czy Haviland i innych. 馃檪馃
Na sam koniec podaj臋 link do postu, gdzie tak偶e ciekawe uchwyty fili偶anek mo偶na obejrze膰 i pozna膰 ich nazewnictwo (w j臋zyku angielskim).
Brak komentarzy:
Prze艣lij komentarz