Post opublikowany na Facebooku 15 lipca 2020 r.
Mają różne nazwy - lalki poduszkowe, lalki z herbatą (na imbryk) i lalki kredensowe… i są znane też jako „top” (tułów), „szpilki” lub „miotły”. Na ogół są nazywane Half Dolls… ale niezależnie od nazwy, którymi je określamy, wszystkie mają jedną wspólną cechę - są drobnymi figurkami "do talii", wykonanymi w dużej liczbie, zwłaszcza w Niemczech i zaprojektowanymi w celu skrywania lub dekoracji różnych przedmiotów gospodarstwa domowego.
Niektóre z najpiękniejszych porcelanowych pół lalek ze słynnymi zwężanymi taliami zostały wykonane przez Dressel & Kister w Pasawie. Artyści naśladowali portrety lub ryciny dla tematów tworzonych figurek - lub opierali je na wyobraźni, legendach lub postaciach z teatru klasycznego. Umiejętność robienia lalek z delikatnie rzeźbionymi rękami była niezwykła, nawet w drobnych liniach na dłoni, gdzie lalki te miały otwarte dłonie z wdzięcznie rozłożonymi palcami. Najłatwiejsze lalki dla artysty zostały wykonane w dwuczęściowych formach z rękami i dłońmi blisko ciała, które po usunięciu form były wygładzone w szwach, a następnie szkliwione i wypalane w wysokiej temperaturze, zanim zostały ozdobione i wypalone w niższej temperaturze dla utrwalenia.
Bardziej skomplikowane były lalki z rękami trzymanymi z dala od ciała, jedną ręką na biodrze lub dotykającymi włosów, a drugą ręką trzymającą przedmiot blisko ciała. Zakotwiczanie rąk, dłoni i palców (do materiałowych dekoracji) odbywało się różnymi pomysłowymi metodami, jednocześnie starano się zachować ich delikatnie wdzięczną pozę. Trudniejsze były lalki z rękami trzymanymi z dala od ciała, co wymagało wielkich umiejętności w modelowaniu. Te skomplikowane postacie wykorzystywały wiele oddzielnych form, a delikatne części byłyby następnie mocowane do niewypalonej figury w stanie półwilgotnym przy użyciu poślizgu jako kleju. Dlatego łatwo można zrozumieć, dlaczego najlepszej jakości pół lalki w pozach z rękami trzymanymi z dala od ciała, z drobnymi oddzielonymi palcami znajdują się w górnym przedziale, jeśli chodzi o ceny.
Half Dolls były bardzo popularne w latach 1900–1920. Były to wyłącznie ekstrawaganckie postacie dla dorosłych, ukazane podczas toalety lub te do utrzymywania czajnika w cieple. Te wyprodukowane na początku XX wieku były nieco podobne do XVIII-wiecznych lalek miśnieńskich z eleganckimi fryzurami i ozdobnymi ubraniami, jeśli w ogóle je nosiły! Potem, w latach dwudziestych, pojawiły się modele na pokrywki, a później pojawiły się również tanie, źle uformowane i źle szkliwione damy w krynolinach, którymi nabywcy pragnęli ozdobić praktycznie wszystko, co trzeba było ukryć. Wiele z nich sprzedawano tanio w galanteriach i sklepach z nowościami, aby można było je samodzielnie montować w domu. Także wielu producentów dostarczało takie figurki zewnętrznym nabywcom, którzy wykańczali je w punktach sprzedaży detalicznej - na życzenie.
Ewentualne znaki będą się znajdować na zwężającej się podstawie lalki lub wewnątrz małego otworu w dolnej nieszkliwionej części. Głównie Goebel, Heubach, Dressel i Kister Half Dolls, którzy produkowali wspaniałe lalki, podobnie jak Capodimonte we Włoszech. Było też wielu innych producentów produkujących równie dobre lalki na kontynencie, w Ameryce, w Wielkiej Brytanii i oczywiście później w Japonii.
Jedną z najbardziej poszukiwanych Half Dolls jest kelnerka z wiedeńskiego sklepu z czekoladą, trzymająca na tacy dzbanek z czekoladą oraz filiżankę i spodek. Została ona wyprodukowana przez fabrykę porcelany Goebel do reklamy czekolady Walter Baker, a w 1975 roku uzyskała najwyższą cenę, jaką kiedykolwiek znano z połówkowej porcelany. Rzadkie pół lalki takie jak ta, szczególnie te o bardzo dobrej jakości, mają teraz wysokie ceny. Kiedyś służyły pospolicie dla ukrycia lub dekoracji czegoś przydatnego w domu. Wiele z nich służyło do niepoważnych rozrywek - a teraz są interesującymi przedmiotami kolekcjonerskimi. A z praktycznego punktu widzenia kilka takich małych skarbów zajmuje bardzo mało miejsca… jednocześnie będąc bardzo atrakcyjnymi eksponatami.
***
Dodałam więcej zdjęć pokazujących zastosowanie half dolls w stylistyce Art Deco do dekoracji puderniczek, szkatułek na biżuterię itp. 🙂
Warto też obejrzeć film z kolekcjonerką takich lalek. https://www.youtube.com/watch?v=1HyxcZwWnfw
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz