sobota, 21 listopada 2020

Fajans z Luneville

 

Przedstawiam fajansowy serwer, który pokochałam od pierwszego wejrzenia. Musicie się przygotować na mocne doznanie, bo dekoracja jest bogata i może się wydawać ciężka, ale ma to coś niepowtarzalnego co lubię. Początkowo myślałam, że angielski (znaleziony był na Wyspie), choć w zasadzie powinnam kojarzyć bardziej z wyrobami włoskimi czy francuskimi... Nie rozpoznałam sygnatury przypominającej "chińskie krzaczki", aczkolwiek, że nie są chińskie było pewne. Nie mogłam sobie przypomnieć, gdzie ten znak widziałam wcześniej. 🤔 W grupie brytyjskiej Facebooka jeden z uczestników rozpoznał sygnaturę i przytoczył jako przykład swoje dwa talerze oznaczone podobną. Jemu odnalezienie wytwórni zajęlo 3 lata, oznacza to, że ja mam szczęście bo zdążyłam przed jej przybyciem do domu.


Serwer pochodzi z wytwórni fajansu Keller i Guérin, z Lunéville, datowanie ok. 1880.
Jacques Chambrette założył wytwórnię w Lunéville w 1731 roku, produkując francuski fajans. Znajdowała się w części spornej prowincji Lotaryngii, która nie została przekazana Niemcom po wojnie francusko-pruskiej. W 1788 r. Fabryka Lunéville wraz z pobliskimi pracowniami w St. Clément zostały zakupione przez Kellera i Guerina. Lunéville produkowała majoliki przez większą część drugiej połowy XIX wieku i trwała aż do zamknięcia zakładu w 1914 roku.

Sygnatura




Majolica Lunéville znana jest z użycia odważnych kolorów, szczególnie turkusu i zieleni. Produkowano zdumiewającą różnorodność nakryć do szparagów i karczochów, serwery i wazy w wielu wzorach. Znane są również serwisy do herbaty i kawy, a także zastawa (talerze) do ostryg.

Majolika była często oznaczana jako "LUNEVILLE" i często zawierała "DEPOSE" i "KG" ze względu na założycieli Kellera i Guérina.
Serwer, w masie kremowy, dekorowany reliefami i motywami roślinnymi. W pierwszej kolejności pojawiły się malowane podszkliwnie pędy bambusa, delikatne, jakby akwarelowe, w niebieskawym kolorze. Podobnie jak zielone części na uchwycie i listkach przy nim. Główne dekoracje roślinne malowane naszkliwnie: fioletowe kwiaty i listki klematisów (powojników), bordowe piwonie krzewiaste (tzw. chińskie róże) oraz najprawdopodobniej pomarańczowe kwiaty milinu. Ostatnim elementem są złocenia o satynowej powierzchni.
Na samym końcu pozwoliłam sobie pokazać kilka zdjęć aukcyjnych przedmiotów z Keller and Guérin Luneville w bogatych dekoracjach, aczkolwiek nie wszystkie przedmioty były tak sowicie dekorowane.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Half-dolls

  Post opublikowany na Facebooku 15 lipca 2020 r. Mają różne nazwy - lalki poduszkowe, lalki z herbatą (na imbryk) i lalki kredensowe… i są ...