poniedziałek, 2 marca 2020

Wyroby pamiątkowe i okazjonalne



Obecnie wiele osób ma do czynienia
z kubkami (chyba najpopularniejsze) i innymi przedmiotami reklamowymi lub dedykowanymi jakimś istotnym mniej lub bardziej wydarzeniom. Wcale moda na takie przedmioty nie jest młoda, sądzę, że jej rozwój nastąpił w XIX wieku, ale korzenie powstawania takich dedykowanych przedmiotów są o wiele wcześniejsze. Wszak na samym początku historii tworzenia ceramiki
i porcelany znajdziemy wiele przykładów tego, że zamożny zamawiający życzył sobie umie
szczenia na wyrobach zamawianych dla siebie symboli rodu, inicjałów itd. Przykłady takie w Europie mamy w przypadku Miśni, Sevres i wielu wielu innych, bo naśladownictwo najlepszych było ważnym przyczynkiem do rozpropagowania takich właśnie przedmiotów i metod.


Ostatnio kolega pokazał mi swój nabytek, wielki kubek z transferowym rysunkiem. Na pierwszy rzut oka wyglądał na angielski, ale interesowało go dokładne jego pochodzenie. Sygnatura zawierająca skrót nazwy CWS i Longton (czyli miejsce działalności) naprowadziła mnie na Co-operative Wholesale Society Ltd Longton. 

Stowarzyszenie zajmujące się propagowaniem szczytnych idei społecznych, działaniami dobroczynnymi. Pod egidą takiej działalności produkowane były także przez różnych producentów przedmioty porcelanowe i ceramiczne, dekorowane na różne okazje. Chyba najczęściej spotyka się te poświęcone brytyjskiej rodzinie królewskiej - śluby, ceremonie, jubileusze oraz znanym osobom, reprezentantom establishmentu, nauki, przemysłu. Najlepiej obrazuje to sygnowanie tego stowarzyszenia, które znalazłam na zdobionym kobalcie talerzu, które oznacza, że "wykonane zostało tylko na wyłączność CWS". W domyśle pozostaje, kto wykonał przedmiot.

Z pewnością wiele takich przedmiotów posiadacie w swoich zasobach, zapraszam do pokazania ich, może są to większe zbiory. Odnalazłam dosyć ciekawą stronę, gdzie pokazane są przykłady takich eksponatów, starszych i XX-wiecznych, związane z różnymi okazjami - warto pooglądać.


Z racji tego, że mój mąż uważa się za rojalistę i u mnie troszkę takich przedmiotów się znalazło i Wedgwood, i inne. 

Para talerzyków jasperware Wedgwood i kubek niesygnowany 
z okazji Jubileuszu 25 lecia Królowej Elżbiety II

Paterka Wade - z roku koronacji Królowej Elżbiety II





















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Half-dolls

  Post opublikowany na Facebooku 15 lipca 2020 r. Mają różne nazwy - lalki poduszkowe, lalki z herbatą (na imbryk) i lalki kredensowe… i są ...