czwartek, 23 maja 2019

Bobblehead - Pagoda figurines - Nodders


Johann Zoffany - słynny obraz Królowej Charlotte w Buckingham Palace, 1765

Nodders powstały po raz pierwszy w Chinach pod koniec XVII wieku, często przedstawiały uśmiechniętego, szczęśliwego Buddę.
Chińskie figurki z poruszającymi się głowami udokumentowano w Anglii i Europie kontynentalnej już w latach 60. i 70. XVIII wieku, a słynny portret Johanna Zoffany'ego przedstawiający królową Charlotte w jej garderobie w pałacu Buckingham z 1765 roku przedstawia dwie takie postacie w tle (para mandarynów w tle, z wyciągniętymi rękami, w kwiecistych i pozłacanych szatach) (patrz C. Saumarez Smith, "XVIII wieczna dekoracja", Nowy Jork, 1993, str. 255, rys. 246).

sobota, 4 maja 2019

Numery rejestracyjne wzorów porcelany angielskiej



Tekst uzupełniający post o znaku diamentu na porcelanie

Jeśli już opanowaliście odczytanie diamentów to odszukanie roku za pomocą numeru rejestracyjnego jest dziecinnie proste. 🙂 Od 1884 roku, czyli po czasie w którym znakowano wzory diamentami - o których pisałam ostatnio - zostały wprowadzone Numery Rejestracyjne (Registered Numbers).

Klub Wedgwooda - Eric Ravilious



W Klubie Wedgwooda pokażę dzisiaj pewną sosjerkę, nie ze względu na to, że jest stara, czy jakaś wybitnie delikatna porcelana, bo to semiporcelana, może też forma przeciętna... Pokazuję ją ze względu na to czyj to projekt, otóż charakterystyczne graficzne dekoracje (użycie linii, czarnych konturów i koloru niebieskiego) zaprojektowane przez Erica Raviliousa, ten wzór to Persephone. 

czwartek, 2 maja 2019

Diamenty na porcelanie angielskiej

Reliefowy znak diamentu na porcelanie angielskiej

Dzisiaj opowiem o diamentach, czyli sygnaturach używanych m.in. na porcelanie (bo także dotyczą szkła i innych wyrobów) angielskiej. Umiejętność ich czytania nie jest trudna, zresztą na końcu postu podam stronę, w której można znaleźć wszystkie niezbędne informacje - tu pokazuję tylko przetłumaczone na język polski zasady posługiwania się nimi.
Poza tym, że diament pozwala odczytać datę rejestracji wzoru, to ona może ułatwić odszukanie wytwórni (na przykład jeśli znamy czas w którym dana działała), albo na podstawie dokładnych rejestrów wzorów, bo np. w danym dniu mógł rejestrować akurat tylko jeden z nich. Jest podpowiedzią wtedy, gdy przedmiot nie jest oznaczony sygnaturą producenta, ale często diamenty znajdują się obok sygnatur, bo jak o tym przeczytacie, były swoistymi znakami patentowymi.

Half-dolls

  Post opublikowany na Facebooku 15 lipca 2020 r. Mają różne nazwy - lalki poduszkowe, lalki z herbatą (na imbryk) i lalki kredensowe… i są ...